У ніч з 6 на 7 листопада у Козові відбувся “Листопадовий зрив. Австрійська спадщина”

У ніч з 6 на 7 листопада у смт. Козова мірило часу перенесло добру сотню і двадцять пластунів майже на століття назад. Буремні галицькі роки першої чверті ХХ ст – держава Габсбурґів тріщить по всіх своїх дешевих швах, проте австріяки не намірені випустити з імперської пащі «свою» провінцію. Поляки не визнають окремості Східної Галичини, вояки штурмують і перекидають з ніг на голову усю Галіцію.

Проте збройні загони Національної Ради не здаються – вони займають Львів, а потім усю Східну Галичину. Вже дуже скоро прийдуть до влади Євген Петрушевич та Кость Левицький…

Але сьогодні перепише історію лише бій! Бій не на своє життя – на життя усієї ЗУНР. Сміливе юнацтво Тернопільської та Львівської округ не побоялося ополчитися і підтримати хід подій! Дехто з них воював на стороні австріяків, дехто до поляків, проте значна частина воювали з невеликими синьо-жовтими прапорами на лівому плечі. Побоїще тривало 5 годин, вояків побоялася зупинити навіть місцева жандармерія та грізно налаштоване ополячене населення!

Не зупинила ополчення навіть непогода – природні сили хотіли залякати юнацтво вітром та дощем листопадових ночей, проте гарячі серця, любов до Батьківщини та братерська підтримка виявилися могутнішими!

І нехай навіть сто років по тому, але українські вояки таки відтворили хід подій ночі на 1 листопада 1918 року: синьо-жовті оволоділи більшістю точок Козови, встановили свої стяги на найдовший час, не зважаючи на чисельну меншість, адже їм таки добряче підім’яли боки. Чи не кожний австрійський стратегічний об’єкт, придатний до захоплення, був розбитий.

На ранок 7 листопада під урочистий настрій перемоги Пластову Присягу склали 2 ополченців (з Тернополя та Копичинець) та юнак із Зборова перейшов до когорти розвідувачів.

Серед гурту усіх вояків, окрім пластунів, були і друзі-ополченці із Молодіжного Націоналістичного Конгресу, Просвіти, Тризуба та інших молодіжних громадських організацій.

Провід заходу висловлює подяку селищній раді смт Козова та органам місцевої влади за підтримку та сприяння у проведенні заходу.

Теги: ,