Микола Бігус

Пластун, скаутмайстер, методист із національно-патріотичного виховання

Чому важливо проводити курінні табори

Дата публікації: 31 травня, 2017, 11:19,

Цього року (2017) із 128 зголошених пластових таборів (пташачих, новацьких, юнацьких, старшопластунських) лише 48 – курінні, з них 32 – станиця Львів, 5 – станиця Київ, 2 – станиця Івано-Франківськ та 1 Івано-Франківська округа, 2 – Чернівці, 2 – Черкаси, 4 – Львівська округа.
також 7 міжкурінних, 8 станичних, 7 окружних на І пробу та 2 окружних спеціалізованих.

В пластовій методиці є кілька базових складових, які мають бути непорушними.

Одна з них – це те, що самовиховання та розвиток особистості має відбуватися у сталих, стійких постідно діючих виховних частинах, починаючи із новацтва і далі в гуртках/куренях.

Інша – це щороку, виховна програма пластування має закінчуватись літнім таборуванням.

І якщо говоримо про етап І проби – то це мають бути табори рівня куреня – курінні табори як логічний підсумок пластування в гуртках та курені, в якій юнак/чка пізнають чар пластування та знаходять свою “банду”, своє середовище соціалізації.

Оскільки Пласт розвивається в різних регіонах по різному, то як виняток, і як вимушений крок пластовий провід запускав підтримку проведення окружних таборів прихильників з метою допомогти малим чи щойно заснованим осередкам навчитись таборувати.

Є табори на рівень ІІ проби – переважно окружні з елементами спеціалізацій, там присутність юнаків з різних куренів є нормальною (як  і на крайових таборах ІІ та ІІІ проби).

Скажу більше – курінні табори є найважливішими в програмі УПЮ, оскільки в них закладається основні практичні підвалини пластування, реалізовуються в повній мірі всі елементи скаутської (пластової) методики – гурткова система, життя в природі, навчання дією, прогрес особистості, підтримка старших, символічна основа, пізнання пластових ідейних засад та ін.

З одного боку прихильники отримують повноцінне практичне пластування в гуртку та курені, з іншого боку старші юнаки (розвідувачі та учасники), практикуються в провідництві як булава табору, вчаться реалізовувати свій проект.

Давайте згадаємо Бі-Пі – Пластування, це гра для юнаків, під проводом юнаків, у якій старші брати можуть дати своїм молодшим браттям здорове окруження і заохотити їх до здорової діяльности, такої, що помагає їм розвивати громадянські чесноти”.

Тому інші форми таборів – міжкурінні, станичні, окружні замість курінних не можуть виконати тієї місії, які виконує курінний табір. Чому? бо там немає як цілості базової пластових одиниць (самовиховної та організаційної) – гуртка та куреня.

І за статистикою, в таких таборах бере менша кількість юнацтва, ніж би кожен курінь робив свій табір окремо (відчуття необов’язковсті, завелика вкладка, то бутуть не тільки свої тощо). А Пласт мав би дати нагоду всім пройти табори на рівні І проби.

 

Отже, друзі, закликаю подумати над тим, щоб робити більше курінних таборів, тоді ваші курені будуть розвиватись, міцніти та примножувати чисельність пластунів.

Коментарі та думки